Jak mogę opanować swoje tiki nerwowe?

Dzień dobry, Moje pytanie dotyczy tików. Od dłuższego czasu (ok. rok) mam problem z tikiem, lub jakimś odruchem bezwarunkowym. Mianowicie szarpię ręką za włosy na linii czoła (jest to jeden punkt z prawej strony głowy). Nie jest to jakoś widoczne lub szkodliwe, ale od jakiegoś czasu widzę, że ubywa mi w tym miejscu włosów (nieraz widzę na palcach wyszarpane włosy) w coraz bardziej widoczny sposób. Niestety nie potrafię sobie z tym poradzić. Żadne pilnowanie się nie pomaga. Bardzo latwo się denerwuję różnymi rzeczami i unikanie stresu jako wyzwalacza również jest trudne. Kiedyś miałem identyczny tik, miałem może z 16 lat, teraz mam 24. Tik przeszedł po jakimś czasie, ciężko mi stwierdzić jakim. Powrócił dopiero teraz. Ogólnie z tikaniem nie miałem raczej problemów. Czy mogę w jakiś sposób pomóc sobie to opanować? Z poważaniem, Michał

Witam,

zachęcam do rozważenia pomocy - w formie psychoterapii poznawczo - behawioralnej, ze specjalistą łatwiej będzie poradzić sobie z tikami.

Pozdrawiam serdecznie