Co jest przyczyną choroby tikowej?

Córka mojej przyjaciółki ma ADHD. Ostatnio, kiedy u nas były, zauważyłam, że ma tik nerwowy – zaciska mocno oczy. Dziewczynka słabo sobie radzi w szkole i przeżywa duży stres. Czy to może być przyczyną tików?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Tiki, czyli inaczej zespół Tourette’a, dosyć często współwystępują z ADHD. Mogą mieć różną formę, w tym tików ruchowych, które – jak wynika z Pani opisu – dotknęły córkę przyjaciółki. Choroba tikowa to zaburzenie o podłożu neurologicznym. Nie wywołuje więc jej stres. Napięcie może jednak nasilać objawy. Same tiki mogą być także dla dziecka źródłem stresu, np. w sytuacji niezrozumienia „dziwnych” zachowań przez rówieśników i związanego z tym odrzucenia czy drwin.