Problemy psychiczne a złe doświadczenia w życiu

mam pytanie,czy problemy psychiczne mają osoby,ktore w życiu mają wiele złych doświadczeń,zawirowań?Czy może osoby,które są słabe psychicznie?od czego to zależy?pozdrawiam

Dzień dobry!

Przyczyny zaburzeń życia psychicznego są najczęściej złożone - są to zarówno czynniki wrodzone, genetyczne, predyspozycje temperamentalne i osobowościowe, ale też środowisko, w którym się żyje, czynniki związane z okresem wczesnego dzieciństwa, szczególnymi wydarzeniami w życiu, przeżytym stresem, przemocą, traumami, jakością i rodzajem relacji tworzonych z ludźmi itp. Zazwyczaj wszystkie te czynniki splatają się ze sobą, ale też u niektórych pacjentów tylko niektóre z nich mają szczególnie duże znaczenie.

Pozdrawiam!

Witam,
niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zaburzenia psychiczne mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Niektóre choroby psychiczne mogą mieć podłoże dziedziczne, bądź mogą postać w wyniku innej choroby np. toczeń rumieniowaty układowy,może spowodować zespoły depresyjne czy psychozy.
Czasem jedno kryzysowe zdarzenie życiowe może doprowadzić do choroby psychicznej, niekiedy zaś jest to cały repertuar sytuacji czy czynników powodujących zaburzenia psychiczne. Długotrwały, przewlekły stres również może doprowadzić do zaburzeń, lecz nie musi.
Nie ma jednego szablonu, który określi, co tak naprawdę, powoduje problemy psychiczne. Każdy człowiek w inny sposób radzi sobie i postrzega, różne wydarzenia życiowe. Każdy z nas, używa również, innych mechanizmów obronnych oraz posiada inne zasoby, z których może korzystać np. wsparcie rodziny czy przyjaciół. Dlatego by bliżej określić przyczynę pojawienia się zaburzenia psychicznego, konieczna jest wizyta u psychologa bądź psychiatry.
Pozdrawiam serdecznie
Aneta

Witaj,
siła psychiki pochodzi z doświadczeń pozytywnych.Nie są one w życiu możliwe,jako wyłaczne,ale żle,gdy doświadczenia niekorzystne stanowią fundament dla tworzenia się podstaw osobowości i tym samym kluczowych przekonań na temat zycia,ludzi,samego siebie itp.Tak więc zachęcam do kontaktu,by obecne niepowodzenia zrozumieć w kontekście wczesnych przyczyn i pozostawić ich wpływ na dalsze sytuacje za sobą.By równocześnie nauczyć się innego,konstruktywnego rozumienia spraw.
Na tym polega róznica interpretowania rzeczywistości u poszczególnych ludzi.
Zapraszam i pozdrawiam

Może się tak zdarzyć, choć nie musi. Kształtuje nas nie tylko to, co się nam wydarza, ale także to jak to rozumiemy. Nawet trudne, traumatyczne wydarzenia można przepracować z pomocą i wsparciem bliskich lub terapeutów.
Jeśli ma Pani jakieś objawy, warto zgłosić się do specjalisty.

Prawdą jest, że osoby, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń w dzieciństwie mają trudniejszy start. Nie jest jednak regułą, że każda osoba, która była np. ofiarą przemocy, czy miała rodziców uzależnionych od alkoholu sama będzie mieć podobne problemy. Może mieć predyspozycję do np. uzależnienia od alkoholu, ale czy się stanie alkoholikiem - zależy od wielu czynników. Z drugiej strony, są problemy psychiczne, takie jak np. schizofrenia, której przyczyn można szukać, zarówno w doświadczeniach życiowych osoby na niej chorej, jak i w predyspozycjach genetycznych. Część osób, u których pojawiają się choroby psychiczne nigdy nie miało w rodzinie osób z takimi dolegliwościami. Jest też prawdą, że z dwojga dzieci wychowanych w tej samej rodzinie i nawet w taki sam sposób, tylko jedno będzie mieć duże problemy psychiczne. Będzie to wówczas mogło oznaczać, że miało faktycznie mniejszą odporność psychiczną.