Doświadczenia seksualne w dzieciństwie a określenie orientacji w dorosłym życiu

Czy doświadczenia, sytuacje na tle seksualnym w dzieciństwie, mogą mieć wpływ na określenie siebie, swojej orientacji ? Czy jest możliwe, że takie przykre doświadczenie może wzbudzać lęk i być przeszkodą do życia z osobą przeciwnej płci ?

Witam,

Na wszystkie Pana pytania odpowiem twierdząco to znaczy, że to jest możliwe jednocześnie nie jest to jednoznaczne, że "takie" trudne doświadczenia - jak Pan je nazywa - maja określać Pana w dorosłym życiu.
Zachęcam do znalezienia osoby - terapeuty, której mógłby Pan zaufać i otworzyć się. Samodzielnie nosząc trudne doświadczenia dajemy im szanse rosnąć - psychoterapia przynosi ulgę w tego typu traumie. Nadmienię tylko, że różne dane donoszą ale osób które doświadcza trudnych sytuacji w dzieciństwie na tle seksualnym jest ok. 20 - 30 %.
Serdecznie pozdrawiam.

Dzień dobry!

Tożsamość, orientacja seksualna buduje się z wielu czynników - również tych biologicznych, wrodzonych, ale także na podstawie ważnych doświadczeń, przebiegu dojrzewania psychoseksualnego, otrzymanej edukacji seksualnej, atmosfery domu rodzinnego, relacji z ważnymi osobami, doświadczanych traum, szczególnie ważnych wydarzeń, nadużyć seksualnych itp. Aby odkryć, jakie czynniki i w jaki sposób wpłynęły na obecne postrzeganie swojej seksualności (jeśli jest ona niepewna lub z jakiś powodów powoduje cierpienie, smutek lub jest nieakceptowana) polecam rozważyć podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!