Orientacja seksualna - jak wygląda jej przebieg?, jak się kształtuje?

Mam 18 lat i nie miałem jeszcze dziewczyny. Uważam się za osobę heteroseksualną, lecz rzadko odczuwam mniejsze zainteresowanie płcią przeciwną. Czy takie czynniki jak dziewczyna mają na to wpływ? Czytałem, ze w okresie między 12. a 18. rokiem życia dochodzi do osiągnięcia dojrzałości biologicznej, emocjonalnej, poznawczej, społecznej i seksualnej. Czy to oznacza, że moja orientacja jest sinusoidalna (raz odczuwam większe zainteresowanie własną płcią, a niekiedy przeciwną).
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj!

Orientacja seksualna to trwały, emocjonalny, uczuciowy i seksualny pociąg wobec osób określonej płci. Oznacza to, że jest ona stała, nie ulega zmianie w ciągu życia czy w wyniku terapii. Uwarunkowana jest złożonym wzajemnym oddziaływaniem czynników zarówno biologicznych, jak i środowiskowych oraz poznawczych. Proces kształtowania się orientacji psychoseksualnej danej osoby zaczyna się już w fazie rozwoju prenatalnego, następnie podlega wpływowi wielu czynników w dalszych fazach życia.

Na różnych etapach rozwoju i dorastania odczuwa się większe zainteresowanie swoją płcią lub płcią odmienną. Nie determinuje to orientacji seksualnej. Wyróżnia się nawet faza homofilną, poprzedzającą dojrzewanie, około 10-12 roku życia (może się wydłużyć). Przejawia się ona dążeniem do przebywania w obecności osób jedynie tej samej płci, w czułych zachowaniach w stosunku do osób płci własnej, czasami pieszczot związanych z uczuciem głębokiej przyjaźni. Nie jest to symptom orientacji homoseksualnej, ale przejściowy etap rozwoju.

Odczuwanie stałego, nie będącego przejściowym etapem rozwoju, zainteresowania - także seksualnego - osobami obu płci, oznaczałoby biseksualność. Osoba biseksualna może utrzymywać równocześnie związki z mężczyznami i kobietami lub przez długi czas być w związku heteroseksualnym, a następnie związać się z osobą tej samej płci.

Być może potrzebujesz jeszcze czasu, by określić swoją tożsamość, seksualność. Świadomość siebie będzie wyłaniać się stopniowo, w miarę dojrzewania, zbierania doświadczeń, rozwoju osobowości.

Serdecznie pozdrawiam.
A. Golan