Jak określić swoją orientację seksualną?

Witam, Mam pytanie odnoście orientacji seksualnej... Jestem dziewczyną i od pewnego czasu zaczynam zastanawiać się nad popędem, związkami itd., mam 16 lat i od niedawna jestem z kimś tej samej płci. Kocham tą osobę, lecz zastanawiam się nad sobą. Ciągle żyłam w przekonaniu, że jestem heteroseksualna (bo tak łatwiej, czystość umysłowa itp.), a teraz już sama nie wiem, czy homo czy bi czy co, a może hetero, a ta osoba to tylko przyjaźń? Moglibyście mi doradzić jak zrozumieć siebie?

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Twoja orientacja seksualna może nie być jeszcze do końca ukształtowana. Jednoznacznie określić będziesz ją mogła osiągając dojrzałość. Obecnie możesz odczuwać pociąg do obu płci, co związane jest z dojrzewaniem i rozwojem psychoseksualnym.
Warto, żebyś nie starała się na siłę "wybierać" sobie orientacji. W pewnym momencie Twojego życia sytuacja powinna się wyklarować i wtedy sama będziesz wiedziała, czy pociągają Cię mężczyźni, kobiety, czy obie płcie. Daj sobie czas i nie podejmuj jednoznacznych decyzji zbyt wcześnie.
Na temat swoich trudności związanych z określeniem swojej orientacji możesz porozmawiać w telefonie zaufania Fundacji Lambda 22 628 52 22.

Pozdrawiam