Od kiedy kształtuje się orientacja seksualna dziecka?

Mam 6-letniego synka, który stanowczo twierdzi, że podobają się mu chłopcy, a nie dziewczynki. Gdy widzi mężczyznę w telewizorze, mówi, że ten pan mu się podoba, że jest ładny. Czy to już jest sygnał, że mój synek będzie interesował się w przyszłości mężczyznami? Od kiedy kształtuje się orientacja seksualna?

Witam serdecznie!

Orientacja seksualna to trwały, emocjonalny pociąg do osób określonej płci. Uwarunkowania jej są złożone i zależne nie tylko od czynników biologicznych, ale również od czynników środowiskowych oraz poznawczych. Jej kształtowanie zaczyna się już w okresie prenatalnym i trwa przez kolejne etapy naszego życia. Nie ma sztywnej granicy kształtowania się orientacji seksualnej. W czasie dorastania jeszcze przed etapem dojrzewania można wyróżnić fazę homofilną, kiedy to osoby tej samej płci budzą większe zainteresowanie. Tak więc zachowanie synka nie powinno być niczym niepokojącym.
Jeżeli jednak jest Pani tym problemem bardzo zaniepokojona może Pani skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

Pozdrawiam