Określenie orientacji seksualnej po molestowaniu w dzieciństwie

Zakładając że w dzieciństwie było się molestowanym przez płeć żeńską a w puźniejszym okresie przez płeć męską, zdarzenia te trawały nie regularnie a zakończyły się około 13 roku życia to będąc już osobą dorosłą i mającą słabe zainteresowanie seksem jaką orientacją według statystyk taka osoba powinna się interesować? homo czy hetero zakładając że pedofilia nawet nie jest brana pod uwagę! Jak to sprawdzić???

Dzień Dobry,
Te doświadczenia nie determinują orientacji seksualnej proponowałabym Panu kontakt z psychoterapeutą/ seksuologiem celem wyzwolenia się z tej traumy - mam poczucie, że Pan cierpi a życie seksualne jest ważną sferą funkcjonowania osoby dorosłej, z której powinna czerpać przyjemność. Zachęcam do decyzji na temat terapii - na pewno znajdzie pan osobę, której będzie Pan mógł zaufać. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Dzień dobry!

Nie istnieją statystyki ani przewidywania takiej sytuacji. Tożsamość seksualna i orientacja seksualna są sprawą bardzo indywidualną i zależną od wielu czynników. Doświadczenie nadużyć seksualnych może, ale nie musi wpływać na orientację seksualną. Pedofilia nie jest orientacją seksualną, ale preferencją seksualną, a właściwie - zaburzeniem preferencji seksualnych. Nie istnieją też proste testy, które miałyby jednoznacznie ocenić i wydać werdykt o czyjejś orientacji seksualnej, ponieważ zależy ona przede wszystkim od subiektywnego, indywidualnego przeżycia, własnych refleksji, odczuć na ten temat. Mogą być one jednak zniekształcone lub niejasne, np. na skutek doświadczeń traumatycznych. Polecam osobistą konsultację psychoterapeutyczną.

Pozdrawiam!

Nie znam żadnych statystyk dotyczących tego typu zależności (ani nie sądzę aby takowe istniały) ale wiem jedno- doświadczenie molestowania w dzieciństwie ma najczęściej ogromny wpływ na nasze dorosłe życie. Dlatego żeby uporać się z przeszłością proponuję Panu znalezienie terapeuty EMDR, który pozwoli Panu "rozstać się" z przeszłością, dzięki czemu będzie mógł Pan żyć pełnią życia ( a wtedy być może nie będzie już czasu na statystyki itp., wtedy zacznie się prawdziwe, szczęśliwe życie- niezależnie od orientacji ). Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo szczęścia i miłości. Monika