Czy można zachorować na chorobę psychiczną z powodu przewlekłego stresu?

Kolejnym moim pytaniem jest czy można tak z ciągłego stresu, nerwów, lęku zwariować, dostać jakiejś poważnej choroby psychicznej, stracić nad sobą kontrolę i zrobić krzywdę bliskim? Jak nad tym zapanować?

Dzień dobry!

Tak, przewlekły silny stres jest niekorzystny dla zdrowia. Jednak zaburzenie/ chorobę psychiczną, oprócz doświadczanego stresu, zazwyczaj wywołuje też konstelacja innych czynników - np. predyspozycje genetyczne, cechy osobowości, historia życia, okres i środowisko dzieciństwa i dorastania, przyjęte wychowanie domu rodzinnego, obecna sytuacja życiowa w różnych sferach, styl życia, ogólny stan zdrowia, inne choroby itp.

Pozdrawiam!