Czy podczas karmienia piersią mogę stosować leki na łuszczycę?

Dzień dobry, mam łuszczycę i jestem mamą karmiąca - czy podczas karmienia piersią jest możliwość stosowanie innych niż Cutivate maści? Czy mogę skutecznie leczyć zmiany łuszczycowe w czasie gdy nadal karmię piersią? Czy jednak będę musiała poczekać do czasu odstawienia dziecka od piersi?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wiele leków jest przeciwwskazanych w ciąży oraz podczas karmienia piersią – głównie ze względu na brak danych dotyczących możliwych interakcji.

Na temat leków stosowanych na łuszczycę najlepiej jest porozmawiać z dermatologiem, który widzi Pani zmiany i wie, jakie leczenie do tej pory Pani stosowała. Takie informacje są kluczowe w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia.

Niestety czasem zdarza się, że kobiety muszą przerywać karmienie piersią, aby przyjmować konieczne leki na łuszczycę lub zaczynają przyjmować leki dopiero po odstawieniu dziecka od piersi. O szczegółach najlepiej jednak porozmawiać ze swoim lekarzem.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-stosowac-taka-masc-i-karmic-piersia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-stosowania-momucetan-w-ciazy-i-podczas-karmienia-piersia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-masci-na-luszczyce-w-7-miesiacu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.