Czy lekarze mogli się pomylić w diagnozie schizofrenii paranoidalnej?

Choruję na schizofrenię paranoidalną od 7 lat,4 pobyty w szpitalu.Obecnie biorę Abilify 30mg,Chlorprotixen 50mg i ciągle mam nieustające lęki i niepokój.Mam wrażenie że jestem zdrowy tylko lekarze się pomylili i leki które zażywam mi szkodzą skłaniam się powoli ku temu aby zaprzestać brać leki może wtedy mi przejdzie.Czy to możliwe żeby lekarze się mylili i postawili mi złą diagnoże może ja ich wszystkich oszukuję a tak naprawdę nic mi nie jest.

Lekarze postawili diagnozę zgodnie ze swoją wiedzą, Pana objawami i historią choroby (dlatego tak ważna jest szczerość i współpraca z lekarzem podczas leczenia). Jeśli ma Pan wątpliwości- zamiast odstawiać leki- warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem i psychoterapeutą. Wyjaśnią, pomogą Panu zrozumieć zarówno objawy, jak i sens i ideę leczenia, a w razie potrzeby zmienią leczenie, by uboczne skutki brania leków nie dokuczały Panu bardzo.

Mgr Magdalena Golicz

Witam Pana,
Trudno byłoby odpowiedzieć, czy w Pana przypadku lekarze się pomylili, choć teoretycznie jest to, oczywiście, możliwe. Równie możliwe jest też jednak, że ma Pan dobrze dobrane leki, które wyciszyły objawy i dzięki temu czuje się Pan zdrowszy. Pacjenci miewają często pokusę odstawienia leków, gdy im się polepszy, zapominając, że polepszyło się im właśnie dlatego, że te leki przyjmują. Odstawiają je więc czasem bez uzgodnienia z lekarzem i ich objawy powracają.
Nie mam pewności, czy tak jest w Pana przypadku, ale jest taka możliwość, więc zanim zaprzestanie Pan przyjmować leki, proponuję porozmawiać na ten temat szczerze z lekarzem. Być może on też uzna, że Pana stan się polepszył i można odstawić leki lub choćby zmniejszyć ich dawkę?
Pozdrawiam!