Stosowanie Fluoksetyny a starania o ciążę

Zażywam fluoksetynę 20mg raz dziennie od około 3 lat z powodu nerwicy. Chcemy z żoną starać się o dziecko. Czy fluoksetyna może mieć negatywny wpływ na moją płodność i co ważniejsze na rozwój dziecka w ciąży? Czy lek powinien zostać najpierw odstawiony? Zdrowie dziecka jest dla mnie najważniejsze. Dziękuję. Tomek

Witam, dziwi mnie bardzo, że zażywa Pan fluoksetynę
z powodu nerwicy, chociaż to lek antydepresyjny. Coś się tu nie zgadza. Jeżeli ma Pan nerwicę to spokojnie może Pan to odstawić i po pewnym czasie powiedzmy 2 tygodnie
może Pan zacząć starać się o dziecko. W raziekłopotów z odstawieniem powinien Pan pszukać wsparcia psychoterapeutycznego.
Proszę to też przeczytać
Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania w czasie ciąży, szczególnie w III trymestrze i przed porodem, ze względu na działanie serotoninergiczne lub objawy zespołu odstawiennego u noworodka (drażliwość, drżenie, hipotonia, ciągły płacz, trudności ze ssaniem i snem). Fluoksetyna przenika do pokarmu kobiecego; należy rozważyć zaprzestanie karmienia piersią; jeśli jednak karmienie piersią jest kontynuowane, stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku.
Oznacza to, że nie dzała to dobrze na płód, stąd moja sugestia z odstawieniem. Pozdrawiam