Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy istnieją jakiekolwiek dane na temat szkodliwości leku we wczesnej ciąży?

Mam pytanie odnośnie antybiotyku Unidox. Nie zdając sobie sprawy, że jestem w ciąży przeszłam 10 dniową kurację tym antybiotykiem. Jak dowiedziałam się o istniejącej ciąży w 6 tygodniu natychmiast odstawiłam przyjmowanie leku. Czy mogłam zaszkodzić w jakiś sposób dziecku? Czytałam o skutkach jakie wywołuje przyjmowanie Unidox w ciąży ale większość źródeł podaje, że największą szkodliwość leku wykazywania jest w 2 i 3 trymestrze. Czy istnieją jakiekolwiek dane nt. szkodliwość we wczesnej ciąży?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Podróż samolotem w czasie ciąży

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

Tetracykliny przenikają przez łożysko. Obserwacje u ludzi wykazały, że tetracykliny są szkodliwe dla płodu, ponieważ opóźniają osteogenezę, w wyniku czego kości stają się bardziej łamliwe, a rozwój zębów jest zaburzony (nieodwracalne przebarwienia, hipoplazja szkliwa). W związku z powyższym oraz z niebezpieczeństwem uszkodzenia wątroby u matki, tetracyklin nie należy stosować w okresie ciąży. W przypadku konieczności zastosowania tetracyklin u kobiety w wieku rozrodczym, należy najpierw upewnić się, że nie jest ona w ciąży. Tetracykliny przenikają do mleka. Nie należy stosować tetracyklin u kobiet karmiących piersią z powodu działań niepożądanych związanych z rozwojem kości i zębów u dziecka.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy