Kiedy po zakończeniu antybiotyku mogę starać się o dziecko?

Witam. Z końcem lipca miałam kleszcza, został usunięty, ale pojawił się rumień i od kilku dni przyjmuje antybiotyk unidox solutab. Staramy się o dziecko i w związku z antybiotykiem nasze starania zawiesiliśmy. Ile dni po skończeniu antybiotyku ponownie mozemy starać się o dziecko? Czy musi upłynąć jakiś konkretny czas, bo akurat tydzień po skończeniu antybiotyku będę miała dni płodne? Czy lepiej poczekać do następnych dni płodnych? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lek Unidox Solutab zawiera substancję czynną, jaką jest doksycyklina. Nie jest ona wskazana w okresie ciąży, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.

Na szczęście substancja ta wykazuje krótki okres półtrwania, dlatego można starać się o dziecko już po kilku dniach od zakończenia kuracji.

Należy pamiętać, że Unidox Solutab należy do grupy antybiotyków tetracyklinowych, które przenikają przez łożysko. Są więc szczególnie niebezpieczne dla płodu, ponieważ opóźniają proces tworzenia się kości (osteogenezę), w wyniku czego zaburzony jest m.in. rozwój zębów. Jak informuje producent leku, jeśli kobieta jest w wieku rozrodczym, zanim zacznie stosować ten lek, powinna upewnić się, że nie jest w ciąży.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Odpowiedzi na nie znaleźć można pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-dziecko-a-doksycyklina, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-doksycykliny-a-starania-o-ciaze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-antybiotyku-a-starania-o-ciaze-przez-25-latke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.