Dieta podczas leczenia boleriozy lekiem Unidox Solutab

Witam. Jestem zapalonym grzybiarzem i każdej jesieni jeżdżę na grzyby. Niestety  podczas tych wypraw  załapałem kleszcza. Dzisiaj muszę niestety leczyc się na boreliozę.Mam pytanie odnośnie diety podczas leczenia boleriozy lekiem UNIDOX SOLUTAB (substancja czynna - doksycyklina). Czy są jakieś szczególne zalecenia odnośnie tego co powinno się, bądź nie powinno spożywać? Słyszałem, że przy leczeniu antybiotykiem należącym do grupy tetracyklin, nie należy spożywać produktów mlecznych. Czy oznacza to całkowite odsunięcie jogurtów naturalnych, serów, mleka itd.? Co pomaga, a czego unikać? Proszę o pomoc.

Nalezy zastosować 3-godzinną przerwę między przyjęciem leku a spżyciem produktow mlecznych. Jak przy każdej antybiotykoterapii konieczne jest stosowanie probiotyków więc kefir i jogurt powinny się w diecie pojawiac (z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego oczywiście)

Magdalena Mroczek

Unidox solutab jest lekiem przeciwbakteryjnym, stosowanym w  leczeniu zakażeń bakteryjnych. Antybiotyk ten należy do grupy tetracyklin. Substancją czynną jest doksycyklina. Lek podaje sie zazwyczaj doustnie, w bardzo niewielu przypadkach dożylnie. Lek blokuje w przypadku bakterii syntezę białek, co odbywa sie poprzez blokowanie rybosomów. Jako działania niepożądane występują głównie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunki oraz infekcje bakterią Clostridium difficile. Doksycykliny nie należy stosować u dzieci, bo może spowodować przebarwienia zębów.

Doksycykliny nie należy przyjmować jednocześnie z wapniem, mlekiem, przetworami mlecznymi oraz sokami owocowymi. To samo dotyczy się środków zobojętniających sok żołądkowy, zawierające jony bizmutu, żelaza lub węgiel aktywowany. Spożywanie ich jednocześnie z tym antybiotykiem, sprawia, że jest on gorzej przyswajany, a przez to nieskuteczny. Poza tym należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Jeśli chodzi o leczenie boreliozy, to w momencie kiedy występuje rumień wędrujący czyli bardzo charakterystyczna zmiana skórna z przejaśnieniem w środku, można w takim wypadku od razu rozpocząć terapię antybiotykami. powinna być traktowana jak rumień wędrujący. Pacjent z rumieniem wędrującym może i powinien być leczony przez lekarza poz. Jako lek z wyboru stosuje się amoksycylinę, a w przypadkach jej nietolerancji zaleca się doksycyklinę lub makrolidy. Czas stosowania antybiotyku to 14-21 dni. Wyjątek stanowi azytromycyna, którą stosuje się przez 5 dni.

Jeśli choroba zaatakuje nerwy, wtedy często wystarczy leczenie doustne amoksycyliną lub doksycyliną. Najtrudniejsza do diagnostyki i leczenia jets postać stawowa tej choroby.