Jaka była faktycznie data poczęcia?

Potrzebuję pomocy w sprawie ustalenia daty poczęcia. Na dzień 26.01.2024 ustalono po badaniu USG (CRL) jest to wiek ciążowy 7 tygodni i 3 dni ustalono termin porodu na 10.09.2024. Na dzień 23.02.2024 jest ustalony wiek ciążowy 11 tyg 5 dni i również na podstawie badania USG (CRL) ustalono termin porodu na 08.09.2024. Niestety na podstawie ostatniej miesiączki nie da się nic ustalić z racji tego, iż choruje na PCOS miesiączki bardzo nieregularne średnio co 3/4 miesiące, przez ciążą ostatnia pojawiła się 3 października 2023 i trwała 4 dni. Czy do zapłodnienia doszło w okolicach 15-18 grudnia 2023? Zgodnie z tym co udało mi się wyczytać ciąża od zapłodnienia trwa 266 dni, więc pokrywało by się to z terminem porodu. Aczkolwiek chciałbym dopytać czy istnieje prawdopodobieństwo, że stało się to 1/2 grudnia? Byłam wtedy na imprezie obawiam się, że ktoś mógł wykorzystać moja nieświadomość. Testy na ojcostwo z krwi matki są bardzo drogie, wolałabym tego uniknąć jeżeli realnie są bardzo małe szanse, że do zapłodnienia doszło na początku grudnia...
KOBIETA, 28 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry,

W pierwszym tygodniu ciąży najłatwiej na podstawie USG określić termin porodu i możliwy wiek ciąży,ponieważ w pierwszym tygodniu zarodki rosną w podobnym tempie. Po I trymestrze płody rosną w różnym tempie, co jest uwarunkowane genetycznie i powoduje, że późniejsze badania USG w II i III trymestrze ciąży nie umożliwiają już tak dokładnego i wiarygodnego określenia wieku.

Według określonego ostatniego terminu porodu do zapłodnienia mogło dojść 14-15.12, bo wtedy mogła mieć Pani owulację.

Ale do stosunku w wyniku,którego doszło do zapłodnienia mogło dojść nawet 7 dni wcześniej.

Plemniki potrafią przeżyć do 7 dni.

Czyli według terminu porodu do stosunku,wyniki którego zaszła Pani w ciążę mogło dojść między 07-15.12. Oczywiście jeśli lekarz dobrze wyliczył termin porodu i zmierzył odpowiednio CRL.

W sytuacji kobiet z nieregularnymi miesiączkami bardzo trudno obliczyć kiedy doszło do zapłodnienia i jaki jest ostateczny termin porodu.

Jeśli podejrzewa Pani,że mogła być Pani ofiarą przestępstwa,to proszę porozmawiać z osobami,które były obecne na tej imprezie,warto też przejrzeć zdjęcia,zobaczyć gdzie logował się telefon.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań lub potrzebowała wsparcia, to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska