Jaka może być faktyczna data poczęcia?

Potrzebuję pomocy w sprawie ustalenia daty poczęcia. Na dzień 23.02.2024 jest ustalony wiek ciążowy 11 tyg 5 dni (na podstawie CRL). Również na podstawie badania USG (CRL) ustalono termin porodu na 08.09.2024. Niestety na podstawie ostatniej miesiączki nie da się nic ustalić z racji tego, iż choruje na PCOS miesiączki bardzo nieregularne średnio co 3/4 miesiące.
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

data ustalenia poczęcie nie jest taka łatwa.

Ponieważ do poczęcia dochodzi w momencie gdy plemnik odnajdzie komórkę jajową, w dobrych warunkach może do tego dojść w ciągu 24 godzin, po odnalezieniu dochodzi do ich połączenia.

Jeśli nawet zna Pani datę stosunku płciowego to dalej nie można powiedzieć,kiedy doszło do poczęcia,bo np jesli kobieta miała stosunek 1.04 ,ale dopiero komórka jajowa pojawiła się 03.04. To do poczęcia mogło dojść 03.04( plemniki mogą przeżyć w jajowodzie nawet trzy dni).

Jest Pani w grupie kobiet, które przez problem z nieregularnymi miesiączkami muszą liczyć na pomoc ginekologa, który może obliczyć wiek płodu, a tym samym określić bardzo prawdopodobny termin porodu, na podstawie badania ultrasonograficznego.

Artykuł na temat zapłodnienia:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/zaplodnienie-komorka-jajowa-plemnik-powstanie-zarodka%3famp=1

Odpowiedzi innych specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-wymiarow-plodu-w-usg-i-wyznaczenie-terminu-porodu-a-okreslenie-dnia-poczecia

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska