W jakim czasie dochodzi do zapłodnienia?

Szanowni Państwo, Mam pytanie, ponieważ na różnych stronach są różne informacje. W jakim czasie dochodzi do zapłodnienia?
KOBIETA, 29 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry,

Na stronach oczywiście można znaleźć różne interesujące informacje na ten temat. Zapłodnienie to nie jest taka prosta sprawa ,jakby mogło się wydawać.

Przede wszystkim do zapłodnienia dojdzie tylko jeśli pojawi się komórka jajowa,która według wielu danych jest obecna 24 godziny ,ale zdolna do zapłodnienia tylko przez 12 godzin.

Kolejną ważna gameta w zapłodnieniu jest plemnik. Plemnik jest bardziej "żywotny". Potrafi nawet żyć zazwyczaj 24-48 (ale niektóre dane podaja,że nawet do 5 dni w oczekiwaniu na komórkę jajową).

Po stosunku płciowym plemnik musi przejść tzw. kapacytacjie, aby osiągnąć ostateczną dojrzałość (trwa to 6 godzin).

Warunkach fizjologicznych proces zapłodnienia trwa do 24 godzin. Proszę pamiętać,że zapłodnienie jeszcze nie oznacza ciąży,która zakończy się powodzeniem. Po zapłodnieniu dochodzi do wielu procesów komórkowych,następnie do zagnieżdżenia w jamie macicy.

Zapraszam do artykułu:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia%3famp=1

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/zaplodnienie-komorka-jajowa-plemnik-powstanie-zarodka%3famp=1

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska