Wynik wymiarów płodu w USG i wyznaczenie terminu porodu a określenie dnia poczęcia

Witam! ostatnia miesiączkę miałam 18.09.13 cykle są nieregularne trwają ok 30 lub więcej. Dn 12 grudnia miałam usg, wykazało 10tydz i 6dn - CRL 42mm i AUA na 4 lipca 2014r, wyliczyłam, że na ten dzień powinnam być w 12tyg1dn ciąży, z OM data porodu na 26 czerwca 2014r, wyliczyłam że ciąża jest o 9 dni młodsza. Czy to oznacza, że owulacja przesunęła mi się o te 9 dni? CZY DO ZAPŁODNIENIA MOGŁO DOJŚĆ PO 6 PAZDZIERNIKA 2013r? Bardzo proszę o dokładną odpowiedz ze względów osobistych.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Nie da się w sposób jednoznaczny określić kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia. Termin porodu określony na podstawie daty ostatniej miesiączki czy wyliczony na podstawie pomiarów usg ( w pierwszym trymestrze ma to największe znaczenie) jest tylko terminem orientacyjnym i pozwala w przybliżeniu wyliczyć datę porodu. Termin porodu wyliczony z daty ostatniej miesiączki i z usg może być inny(wynika to z wymiarów zarodka, które mogą być różne u różnych ciężarnych w tym samym tygodniu ciąży). Nie można też w sposób jednoznaczny wykluczyć że do zapłodnienia doszło po 6 października(nie wiadomo do końca kiedy doszło do owulacji w tym cyklu-mogła się ona opóźnić). Pozdrawiam