Czy na podstawie danych z USG ciąży i ostatniej miesiączki można ustalić termin poczęcia

Witam, pierwszy dzień ostatniej miesiączki miałam 18.09.13. Ostatnie kilka miesięcy miesiączki są regularne powyżej 30 dni. Wg USG z 12 grudnia CRL wynosi 42.23 mm, a wiek ciąży szacowany jest na 10+6 dni. Czy na podstawie tych danych można określić, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Nie da się w sposób jednoznaczny określić kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia. Termin porodu określony na podstawie daty ostatniej miesiączki czy wyliczony na podstawie pomiarów usg ( w pierwszym trymestrze ma to największe znaczenie) jest tylko terminem orientacyjnym i pozwala w przybliżeniu wyliczyć datę porodu. Pozdrawiam