Interpretacja wyniku USG u kobiety w ciąży

potrzebuje porady które usg jest najbardziej miarodajne co do porodu. A więc tak: Według ostatniej miesiączki, termin porodu - 11.03.2014 Według usg w 6 tygodniu - 13.03.2014 Usg 12 tydzień - 11.03.2014 Które usg jest najbardziej wiarygodne ? Miesiączka zaczeła mi się 05.06 i zazwyczaj cykle wynoszą 28-29 dni. W których dniach mogło dojść do zapłodnienia? Bardzo dziekuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Nie można jednoznacznie na podstawie tych wyliczeń (zarówno z daty ostatniej miesiączki jak i z pomiarów w badaniu usg) określić kiedy doszło dokładnie do zapłodnienia. Są to tylko dane przybliżone i wraz z rozwojem ciąży mogą być coraz większe rozbieżności pomiędzy datą porodu wyliczoną na podstawie regułay Naegelego ( data ostatniej miesiączki) a data wyliczoną z aparatu usg. Powodem tego jest niemożliwość określenia kiedy dokładnie doszło u Pani do owulacji. Zwykle najbardziej zbliżone do prawdy są wyliczenia z daty ostatniej miesiączki oraz usg w pierszych tygodniach ciąży. Pozdrawiam