Konflikt serologiczny - czy można coś zrobić, aby kolejna ciąża była bezpieczna?

Witam!
Ponad 6 miesięcy temu przyszło na świat moje dziecko z grupą BRh+. Mój mąż ma grupę 0Rh+ a ja BRh-. W szpitalu nie podano mi immunoglobuliny, ponieważ stwierdzili, po badaniu krwi, że mój organizm wytworzył przeciwciała odpornościowe Anty-D. To była moja druga ciąża.

Pierwsza zakończyła się poronieniem w 6 tygodniu ciąży, po zabiegu łyżeczkowania otrzymałam zastrzyk z immunoglobuliną. Przez całą ciążę miałam kontrolowaną grupę krwi i przeciwciała. Do 38 tygodnia badania wykazywały brak przeciwciał, dopiero po 38 tygodniu badania wykryto przeciwciała, ale kazali powtórzyć badanie za 2 tygodnie.

Rozumiem, że kolejna ciąża jest bardzo ryzykowana. Mam pytanie, czy można coś zrobić, aby kolejna ciąża była bezpieczna?

ponad rok temu

Lek. Sebastian Kuliński

Jeśli wytworzyła Pani przeciwciała anty-D i podczas ewentualnej następnej ciąży dojdzie do kontaktu krwi dziecka z Pani krwią, w Pani organizmie dojdzie do gwałtownego wzrostu produkcji przeciwciał anty-D, które mogą przejść przez łożysko do płodu i wywołać u niego chorobę hemolityczną.
Przeciwciała opłaszczają i niszczą krwinki czerwone dziecka wywołując anemię, niedotlenienie, masywną żółtaczkę po urodzeniu. Jest to choroba bardzo groźna dla dziecka.
Następna ciąża powinna być bardzo uważnie prowadzona przez lekarz położnika. Przed ciążą powinna Pani wykonać jeszcze raz badania na obecność przeciwciał anty-D, ich miana oraz swoistości, a następnie kontrolować ich poziomy w czasie przebiegu ciąży mniej więcej raz na miesiąc. Częste powinny być również badania USG. Pozwolą one wychwycić cechy rozpoczynającej się choroby i odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie.
Jeżeli nie stwierdza się cech niedokrwistości i dziecko nie potrzebowało transfuzji wewnątrzmacicznych krwi poród planuje się na 39 Hbd. W przypadku znacznej niedokrwistości ciążę rozwiązuje się między 34 a 36 Hbd.

W przypadku matek z przeciwciałami anty-D istnieje możliwość zastosowania plazmaferezy. Metoda ta mówiąc obrazowo polega na przepuszczeniu krwi matki przez filtr, który usuwa z niej przeciwciała anty-D. Jest to jednak metoda bardzo specjalistyczna i trudno dostępna.