Czy konieczna jest diagnostyka konfliktu serologicznego?

Witam . mam grupe krwi ARh- a mąż 0RH . po pierwszym porodzie mialam podana immonoglobuline lecz w drugiej ciazy wystapily przeciwciala anty D poziom 16 . dziecko mialo horobe hemolityczna. Czy powinnam odczekac na kolejna ciaze , i czy przed nastepna ciaza powinnam zrobic wyniki na przeciwciala?

Lek. Paweł Szadkowski

W każdej ciąży lekarz zleca badanie grupy krwi z oceną przeciwciał, więc tak czy inaczej to badanie będzie wykonane. Oczywiście może Pani wykonać też takie badanie we własnym zakresie. Przeciwciała nie znikają, więc okres przerwy między kolejnymi ciążami nie ma żadnego wpływu.