Czy konieczna jest diagnostyka konfliktu serologicznego?

Witam . mam grupe krwi ARh- a mąż 0RH . po pierwszym porodzie mialam podana immonoglobuline lecz w drugiej ciazy wystapily przeciwciala anty D poziom 16 . dziecko mialo horobe hemolityczna. Czy powinnam odczekac na kolejna ciaze , i czy przed nastepna ciaza powinnam zrobic wyniki na przeciwciala?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania

W każdej ciąży lekarz zleca badanie grupy krwi z oceną przeciwciał, więc tak czy inaczej to badanie będzie wykonane. Oczywiście może Pani wykonać też takie badanie we własnym zakresie. Przeciwciała nie znikają, więc okres przerwy między kolejnymi ciążami nie ma żadnego wpływu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to może być konflikt serologiczny?

Witam!
Mam 28 lat, po pierwszym moim poronieniu w maju tego roku, robiłam badania potwierdzające moją grupę krwi, gdyż tylko na jednym wypisie ze szpitala miałam wpisane B Rh+, okazało się jednak, że wyniki badań wyszły B Rh-, był również dopisek „alloprzeciwciał do antygenu układu czerwonokrwinkowego nie stwierdzono".
Ponieważ niedawno okazało się, że znów jestem w ciąży, postanowiłam powtórzyć badanie, aby się upewnić, co do właściwych wyników. Badania wykazały B Rh- z takim samym dopiskiem jak poprzednio, była również jeszcze jedna adnotacja „słaba ekspresja antygenu D”.
Czy to oznacza, że mam konflikt serologiczny? Mój mąż ma B Rh+ i czy moja ciąża może być przez to zagrożona?
Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!
Po poronieniu powinna była dostać Pani immunoglobulinę profilaktycznie. Na szczęście nie wytworzyła Pani przeciwciał przeciwko czynnikowi Rh-, płód musiał być Rh -. Jeśli Pani mąż ma grupę Rh+, to w obecnej ciąży dziecko może mieć także grupę RH- lub +. Po porodzie będzie zbadana grupa krwi dziecka. Jeśli będzie ono RH +, to powinna Pani dostać immunoglobulinę, by następna ciąża była bezpieczna.
Ponieważ ma Pani słabą ekspresję antygenu D, lekarz prowadzący powinien, w czasie trwania tej ciąży, wykonać badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych, w celu wykluczenia ich powstania.
Podsumowując w obecnej chwili płód jest bezpieczny.
Z poważaniem

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mamy konflikt serologiczny?

Mam 26 lat. Jestem w 3-cim miesiącu ciąży. Czuję się bardzo dobrze. Już 2 razy robiłam badania morfologii i moczu i lekarz prowadzący ciążę twierdził, że są bardzo dobre.
Teraz miałam wykonać również grupę krwi. Okazało się, że mam 0 (Rh ujemny), a mój mąż ma 0 (Rh dodatni). Z mojej niewielkiej wiedzy wynika , iz w takiej sytuacji może dojść do konfliktu. gdy dziecko będzie miało Rh ojca.
Dodam, że jest to moja 1-sza ciąża i mam nadzieje, że do końca będzie przebiegać prawidłowo. Jednak mimo wszystko jestem bardzo zaniepokojona i proszę uprzejmie o fachową radę dotyczącą mojego problemu.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Witam!

Jak Pani słusznie zauważyła jeżeli dziecko odziedziczyło po ojcu grupę jrwi Rh(+) istnieje ryzyko konfliktu serologicznego. Może do niego dojść, jeżeli krwinki płodu przedostaną się do Pani krwioobiegu. Ponieważ jest to pierwsza ciąża, ryzyko choroby jest bardzo małe. Krew dziecka i matki ma ze sobą styczność zazwyczaj dopiero w czasie porodu.

Ponieważ jednak istnieje ryzyko, że dojdzie do konfliktu, powinna Pani w każdym trymestrze dodatkowo badać krew na obecność przeciwciał anty-D (powstają po kontakcie z Rh dodatnią krwią dziecka). Cechy choroby płodu wynikającej z konfliktu serologicznego można wykryć również w badaniu USG.

Na razie nie powinna się Pani niepokoić. Badania nie wykazują, aby z ciążą działo się coś niepokojącego. Poza tym prawdopodobieństwo, że dojdzie do konfliktu podczas pierwszej ciąży jest niewielkie.
Obecnie ogólnie dostępna jest imunoglobulna anty-D. Jest rutynowo podawana podczas porodu oraz w sytuacjach, w których istnieje ryzyko, że krew płodu przedostała się do krwioobiegu matki. Unieczynnia krwinki płodu, tak że organizm kobiety nie tworzy swoich przeciwciał i nie będzie uszkadzał płodu. Dzięki temu w kolejną ciążę można zajść w dowolnym wybranym przez siebie momencie.

Więcej informacji na temat konfliktu serologicznego znajduje się na stronie: https://zdrowie.parenting.pl/konflikt-serologiczny-a-ciaza

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty