Czy mamy konflikt serologiczny?

Mam 26 lat. Jestem w 3-cim miesiącu ciąży. Czuję się bardzo dobrze. Już 2 razy robiłam badania morfologii i moczu i lekarz prowadzący ciążę twierdził, że są bardzo dobre.
Teraz miałam wykonać również grupę krwi. Okazało się, że mam 0 (Rh ujemny), a mój mąż ma 0 (Rh dodatni). Z mojej niewielkiej wiedzy wynika , iz w takiej sytuacji może dojść do konfliktu. gdy dziecko będzie miało Rh ojca.
Dodam, że jest to moja 1-sza ciąża i mam nadzieje, że do końca będzie przebiegać prawidłowo. Jednak mimo wszystko jestem bardzo zaniepokojona i proszę uprzejmie o fachową radę dotyczącą mojego problemu.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Witam!

Jak Pani słusznie zauważyła jeżeli dziecko odziedziczyło po ojcu grupę jrwi Rh(+) istnieje ryzyko konfliktu serologicznego. Może do niego dojść, jeżeli krwinki płodu przedostaną się do Pani krwioobiegu. Ponieważ jest to pierwsza ciąża, ryzyko choroby jest bardzo małe. Krew dziecka i matki ma ze sobą styczność zazwyczaj dopiero w czasie porodu.

Ponieważ jednak istnieje ryzyko, że dojdzie do konfliktu, powinna Pani w każdym trymestrze dodatkowo badać krew na obecność przeciwciał anty-D (powstają po kontakcie z Rh dodatnią krwią dziecka). Cechy choroby płodu wynikającej z konfliktu serologicznego można wykryć również w badaniu USG.

Na razie nie powinna się Pani niepokoić. Badania nie wykazują, aby z ciążą działo się coś niepokojącego. Poza tym prawdopodobieństwo, że dojdzie do konfliktu podczas pierwszej ciąży jest niewielkie.
Obecnie ogólnie dostępna jest imunoglobulna anty-D. Jest rutynowo podawana podczas porodu oraz w sytuacjach, w których istnieje ryzyko, że krew płodu przedostała się do krwioobiegu matki. Unieczynnia krwinki płodu, tak że organizm kobiety nie tworzy swoich przeciwciał i nie będzie uszkadzał płodu. Dzięki temu w kolejną ciążę można zajść w dowolnym wybranym przez siebie momencie.

Więcej informacji na temat konfliktu serologicznego znajduje się na stronie: http://parenting.pl/portal/konflikt-serologiczny