Wymiary płodu w 12. tygodniu ciąży

w 12 tygodniu dziecko ma 2,5 cm co robić

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, na tak wczesnym etapie ciąży nie można wpłynąć na rozwój zarodka. Opisywane wymiary odpowiadają zarodkowi 10-tygodniowemu. Jeżeli wiek obliczany jest na podstawie ostatniej miesiączki, to owulacja mogła nastąpić później i rozwój dziecka przebiega prawidłowo.
W obecnej sytuacji można jedynie kontrolować przebieg ciąży, przede wszystkim wykonując powtórne badanie USG w 12. tygodniu zarodka, czyli za 2 tygodnie. Powinna Pani pozostawać pod opieką ginekologa prowadzącego ciążę.