Czy brak pęcherzyka żółtkowego jest oznaką nieprawidłowego rozwoju płodu?

Czy brak pęcherzyka żółtkowego oraz zarodka w pęcherzyku ciążowym 19 mm może wskazywać na zły rozwój ciąży? Daty ostatniej miesiączki niestety nie pamiętam. Dziękuję za odp.

Witam serdecznie!

Wielkość pęcherzyka ciążowego odpowiada 6 tygodniowi ciąży. Ze względu na brak informacji na temat daty Pani ostatniej miesiączki nie wiemy, czy ciąża faktycznie ma 6 tygodni, czy też doszło do zahamowania jej rozwoju. Przyjmując, że jest to jednak 6 tydzień ciąży to brak echa zarodka jest trochę niepokojący. Na tym etapie ciąży zwykle widoczny jest zarodek z mierzalną czynnością serca. Brak zarodka w 6 tygodniu nie przekreśla jednak szans na zdrową ciążę. W podobnych sytuacjach zaleca się wykonanie kontrolnego badania USG za 7-14 dni. Po tym czasie zwykle uwidoczniony zostaje zarodek. Gdy tak się nie stanie, najprawdopodobniej zostanie wysunięte rozpoznanie pustego jaja płodowego, sytuacji w którym zarodek ginie na wczesnym etapie a pęcherzyk rośnie dalej. Ciąża taka ulega jednak poronieniu. Proszę być jednak dobrej myśli i wykonać kontrolne badanie USG za kilka dni.

Pozdrawiam