Czy istnieje szansa na pomyślny rozwój ciąży?
Witam, ostatnia miesiączka była 17 marca. Dziś było USG, widoczny jest jeden pęcherzyk ciążowy gs = ciąży 4,6HBD, widoczne ciałko kierunkowe, echa zarodka nie uwidoczniono. Kolejne badanie USG za 12 dni. Czy są jeszcze szanse na pomyślną ciążę?

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Wyznaczanie daty porodu
Witam serdecznie! W dniu badania rozpoczęła Pani 7 tydzień ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki. Różnica w wieku ciąży wyliczonym na podstawie OM oraz badania USG jest zatem bardzo znacząca. W swoim zapytaniu nie podaje Pani informacji na temat długości cykli. Jeżeli Pani cykle były nieregularne lub bardzo długie (powyżej 45 dni) to szanse na prawidłowy rozwój ciąży są duże. W innym przypadku nie można wykluczyć obumarcia ciąży. W obecnej sytuacji należy jednak uzbroić się w cierpliwość i wykonać kontrolne badania USG za kilka dni. Nierzadko zdarza się, że w drugim badaniu pęcherzyk jest znacznie większy, a czynność serduszka jest zauważalna. Jeżeli chce Pani szybciej ocenić rozwój ciąży, może Pani dwukrotnie oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej. Dwukrotny przyrost stężeń w przeciągu dwóch dni będzie świadczył o jej prawidłowym przebiegu. Pozdrawiam.