Ryzyko obumarcia zbyt małego zarodka

Witam!

W dniu wczorajszym, w 42. Dniu cyklu, byłam na USG po pozytywnym wyniku testu ciążowego z apteki. Moje cykle trwają 35-40 dni, owulacje chyba miałam ok. 20 dnia cyklu, mam też zespół policystycznych jajników. Przed USG szybko zrobiłam beta: ponad 22 tys, progesteron 130. Niestety na usg wyszło, że pęcherzyk odpowiada wielkością 6. tygodniowi ciąży, natomiast zarodek ma tylko 1,6 mm i nie widać bicia serca. Lekarz stwierdził, że na 99% zarodek obumarł.

Za tydzień raz jeszcze USG. Czy już nie powinnam mieć nadziei? Dodam, że mam bolesność piersi i mdłości od ok 1,5 -2 tygodni. Czy to możliwe, żeby mój organizm tak się mylił? Dlaczego jeszcze nie poroniłam tej ciąży?

Pozdrawiam!

Witam!

W tym wieku ciążowym długość zarodka (CRL) powinna wynosić ok 4-6 mm. W 6 tygodniu ciąży czynność serca jest już również zwykle możliwa do uwidocznienia, ponieważ zarodek ma już wtedy więcej niż 5 mm długości (CRL). Badanie USG może w tym momencie na 100% potwierdzić obecność pęcherzyka, a na 86% określić bicie serca. Myślę, że powinna Pani wykonać kontrolne badanie USG oraz jak zmienia się poziom gonadotropiny kosmówkowej. Jeśli przyrosty beta HCG nie będą adekwatne, a akcja serca nie zostanie uwidoczniona to będzie trzeba uznać, iż rozwój zarodka został zahamowany na bardzo wczesnym etapie, najprawdopodobniej w wyniku losowych defektów genetycznych. W takim przypadku może być konieczne wyłyżeczkowanie jamy macicy. Może to nie będzie dla Pani pociechą, ale bardzo wiele ciąż kończy się poronieniem na wczesnym etapie. W większości przypadków kobieta bez większych problemów zachodzi w kolejną ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!