Prawdopodobieństwo ciąży według badania USG i stężenia betaHCG

Witam, ostatnią miesiączkę miałam 1 listopada 2012 roku (4 ostatnie cykle co 30-31 dni, poprzednie bardzo nieregularne). W dniach 10.11.12 wykonałam 4 testy - pozytywne, 11.12 byłam na USG. Pani doktor, powiedziała że macica jest rozpulchniona i ''coś'' tam widać, zaleciła zrobić USG za 2 tyg. Jednak ja nie wytrzymałam i dziś byłam na USG po raz 2. i lekarz stwierdził 6 tydz. 4 dzień wg miesiączki, hbd 3-4 tydz., pęcherzyk 9,4mm z zarodkiem, mówił że powinno już serduszko bić, zresztą w 1. ciąży tak było. Proszę o informację czy są szanse na rozwinięcie się zarodka - lekarz nie chciał nastawiać pozytywnie i mówił, że może to być ciąża obumarła lub do zapłodnienia doszło później niż w połowie cyklu... Zalecił USG za 3 tyg, czy jest jakaś możliwość sprawdzenia czy z ciążą idzie pomyślnie np. kontrola HCG? Nie wytrzymam 3 tyg do nowego roku. Proszę o odp.

Witam serdecznie, w obecnej sytuacji niestety należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli wierzyć pomiarom USG, to ciąża może być młodsza nawet o 3 tygodnie. Oznacza to, że trzy tygodnie później może pojawić się czynność serca zarodka. Różnice w wieku ciąży pomiędzy datą ostatniej miesiączki a badaniem USG są bardzo częste. Czasem wynikają z błędnego pomiaru, czasem z opóźnienia owulacji na skutek działania różnych czynników. Jak sama Pani napisała, zaledwie od kilku miesięcy miesiączkuje Pani regularnie. Być może ten cykl był dłuższy - tego nie wiemy, nie pisze Pani, by prowadziła obserwację cyklu. W obecnej sytuacji może Pani oczywiście oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej. Dwukrotny przyrost stężenia w przeciągu dwóch dni będzie, z dużym prawdopodobieństwem, oznaczał prawidłowy rozwój ciąży. Badanie USG pozostaje jednak nadal rozstrzygające. Pozdrawiam