Czy pęcherzyk ciążowy to ciąża?

Witam, mam pytanie.
Ostatnią miesiączkę miałam 6 marca. Zrobiłam dwa testy, obydwa wyszły pozytywne. Wybrałam się do lekarza, a tam usłyszałam tylko, że widać pęcherzyk ciążowy i że mam przyjść za dwa tygodnie. I teraz dalej nie wiem czy będę mama czy nie?

ponad rok temu

Witam!

Według daty ostatniej miesiączki jest Pani w 5-6 tygodniu ciąży. Potwierdzają to dodatnie wyniki testów ciążowych oraz badanie USG. Na tym etapie ciąży w macicy powinien być widoczny właśnie pęcherzyk ciążowy. Zwykle daje się również uwidocznić pęcherzyk żółciowy oraz pole płodowe. Są to jednak bardzo małe struktury wielkości kilku milimetrów. Jeżeli lekarzowi nie udało się ich zaobserwować, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie ponownego badania za około 2 tygodnie. Po prostu przy wyliczaniu wieku ciążowego według ostatniej miesiączki przyjmuje się, że do zapłodnienia doszło 14 dnia cyklu. Często jednak owulacja zachodzi później, dlatego embrion jest młodszy niż się tego oczekuje. Z tego powodu USG powtarza się po 2 tygodniach - wówczas można już z większą pewnością powiedzieć czy zarodek zbudowany jest prawidłowo. Na razie wszystko wskazuje na to, że zostanie Pani mamą.