Czy Chitosan ma wpływ na ciążę?

Witam, 2 dni temu dowiedziałam sie ze jestem w ciąży. Jestem juz w 6 tygodniu wczesniej zrobiłam 2 testy ciążowe które nie wykazaly ciąży dopiero 3 test po dłuższym czasie. I boję sie o dziecko bo byłam 2 razy w solarium na 10 min w 4 i 5 tygodniu kiedy jeszcze nie eiedzialam ze jestem w ciąży. Piłam tez sporo alkoholu i przyjmowałam Chitosan produkt Tiens. Czy jest jakies ryzyko że przez to wszystko cos moze byc nie tak z dzieckiem ?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić prawdopodobieństwo zaszkodzenia zarodkowi solarium, alkoholem czy suplementami diety, natomiast prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Na wczesnym etapie ciąży wskutek szkodliwych działań czy substancji doszłoby do poronienia, a nie wystąpienia wad rozwojowych. Proszę przeczytać odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/picie-alkoholu-w-pierwszych-dniach-ciazy.

Faktem jest, że pierwszych 14 dni od zapłodnienia zarodek nie jest w żaden sposób połączony z matką – zatem w tym czasie nie szkodzą mu czynniki zewnętrzne, natomiast nawet do 16.-17. dnia komórki zarodka dzielą się i namnażają w bardzo szybki sposób, a dla prawidłowego jego rozwoju potrzeba zaledwie ok. 50% zdrowych komórek. Odsyłam do artykułu, szczegółowo omawiającego rozwój płodu na poszczególnych etapach ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-plodu.

Jednak już kolejne tygodnie ciąży to okres, kiedy przyszła mama powinna rozpocząć dbanie o siebie w szczególny sposób, polegający m.in. na wyeliminowaniu choćby pewnych niezdrowych nawyków czy też używek.

Sugeruję zatem wdrożenie właściwej suplementacji – zwłaszcza kwasu foliowego, który jest niezbędny w I trymestrze ciąży dla zniwelowania ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej i prawidłowego rozwoju płodu. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/suplementy-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.