Czy w 8 tygodniu ciąży można wykryć nieprawidłowości płodu?

Witam Jestem w 8 tygodniu ciąży czy na tym etapie bedzie wiadomo czy dziecko rozwija sie prawidłowo?Martwie się bo od poczatku ciazy nie bralam kwasu foliowego(dopiero od 5 tyg.),piłam alkohol nieświadomie i jeszcze brałam tabletki structum przez 3 dni.Boje sie o rozwój dziecka

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety 8. tydzień ciąży to zbyt wcześnie, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie płodu. Na tym etapie widoczny jest zarodek, słychać jego bicie serca, jednak bardziej szczegółowe badania możliwe są później – w okolicy 20. tygodnia ciąży, na tzw. badaniach połówkowych. Więcej informacji na ten temat pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/usg-polowkowe.

Wówczas lekarz dokonuje całościowej oceny rozwoju płodu i jest w stanie zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości w jego budowie. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości wiążę się jednak z dalszą diagnostyką w celu potwierdzenia bądź wykluczenia przypuszczeń.

Wiele kobiet na początku ciąży nie jest świadomych swojego odmiennego stanu. Skutkuje to tym, że nie przyjmują kwasu foliowego od samego początku, spożywają alkohol lub przyjmują leki. Na szczęście nie jest to jednoznaczne z wystąpieniem wad u płodu, gdyż na początkowym etapie dziecko jest chronione. Proszę nie zamartwiać się i wykonywać zalecane badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.