Czy w trakcie ciąży można korzystać z solarium?

Czy w ciąży można chodzić na solarium?
KOBIETA, 27 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opalanie w solarium jest zdecydowanie odradzane w pierwszym trymestrze ciąży, głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, wysoka temperatura, którą można osiągnąć w trakcie korzystania z solarium, może niekorzystnie wpływać na rozwijający się płód. Ciało w ciąży ma już zmienioną zdolność do regulacji temperatury, a dodatkowe ciepło może zwiększyć ryzyko komplikacji. Po drugie, promieniowanie UV ma potencjał do obniżania poziomu wchłaniania kwasu foliowego, co jest szczególnie istotne podczas ciąży. Kwas foliowy jest kluczowy w rozwoju płodu, a jego odpowiednia ilość pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej.

W kolejnych trymestrach ciąży korzystanie z solarium nie jest zakazane, jednak zawsze należy podejść do tego tematu z rozwagą. Ważne jest, aby opalanie było przemyślane i dokonywane z odpowiednią ostrożnością, biorąc pod uwagę zarówno ryzyko przegrzania organizmu, jak i nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV.

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed podjęciem decyzji o korzystaniu z solarium, aby upewnić się, że nie istnieją indywidualne przeciwwskazania lub specjalne środki ostrożności, które należy podjąć.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-sie-opalac-korzystac-z-sauny-i-goracych-kapieli#czy-w-ciazy-mozna-sie-opalac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.