Czy będąc w ciąży można chodzić na solarium?

Czy w ciąży można chodzić na solarium
KOBIETA, 29 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry,

Nie zaleca się korzystać z solarium w okresie ciąży. Solarium emituje wyższe stężenie promieniowania UV niż słońce. Ekspozycja na sztuczne źródła promieniowania UV, takie jak solarium, może potencjalnie zwiększyć ryzyko szkodliwych skutków dla zdrowia matki i rozwijającego się płodu. W okresie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa na działanie promieniowania UV, a nadmierna ekspozycja na słońce czy solarium najczęściej powodowuje podrażnienia i przebarwienia skóry. Opalanie w solarium zwiększa ryzyko przyszłości powstania zmian skórnych lub nowotworowych.

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opalanie w ciąży to kwestia, którą warto przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym. Generalnie kobiety spodziewające się dziecka powinny unikać korzystania z solarium – szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Ekspozycja na promieniowanie UV może spowodować niedobory kwasu foliowego, który ma bardzo ważne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Poza tym może dojść do przegrzania organizmu, co również nie jest bez wpływu na ten stan ze względu na możliwość znacznego wzrostu ciśnienia krwi.

Proszę pamiętać, że ryzykowne jest nie tylko korzystanie z solarium, ale także opalanie na słońcu. Nadmierna ekspozycja może bowiem doprowadzić do podobnych objawów. Przyszłe mamy, chcąc skorzystać z promieni słonecznych powinny podejść do tego z dużym rozsądkiem. Przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu za każdym razem kosmetyków z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, noszeniu nakrycia głowy oraz okularów przeciwsłonecznych. Należy unikać przebywania na słońcu między godziną 11.00 a 15.00. Ponadto konieczne jest picie dużej ilości wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera więcej szczegółowych informacji na temat opalania w ciąży:

https://portal.abczdrowie.pl/opalanie-w-ciazy-szkodliwy-wplyw-zabezpieczenie-zalecenia

Być może przydatne okażą się tez odpowiedzi ekspertów serwisu abcZdrowie.pl na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieswiadome-korzystanie-z-solarium-we-wczesnej-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opalanie-w-8-tygodniu-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.