Czy mogło dojść do uszkodzenia wzroku światłem słonecznym?

Dzień dobry , chciałam się zapytać czy podczas spaceru jeśli przez przypadek spojrzymy na słońce przez bardzo krótki czas (1 sekundę może krócej ) może coś się stać z oczami ? Czy to już lekka paranoja z mojej strony. Dziękuję za odpowiedź
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

promieniowanie UV nie jest obojętne dla naszych oczu i może doprowadzić do uszkodzenia narządu wzroku, dlatego trzeba pamiętać o korzystaniu z okularów przeciwsłonecznych ze specjalnym filtrem.

Jednorazowy incydent trwający zaledwie sekundę nie powinien stanowić dużego zagrożenia. Chodzi tu bardziej o długotrwałą ekspozycję na słońce. Nasi eksperci z zakresu okulistyki uważają, że bezpośrednie patrzenie na słońce może doprowadzić do nieodwracalnych poparzeń termicznych plamki. Jeśli więc zauważył Pan jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, to proszę zwrócić się do okulisty.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-patrzenie-na-slonce-moze-spowodowac-slepote,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-patrzac-przez-pare-sekund-prosto-w-slonce-moglam-sobie-uszkodzic-wzrok,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-patrzenie-w-slonce-bez-ochrony-oczu-jest-rownie-niebezpieczne-jak-patrzenie-na-nie-podczas-zacmienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.