Czy patrzenie na słońce może spowodować ślepotę?

dzien dobry.mam pytanie z samej ciekawosci:czy patrzenie na slonce golymi oczyma ale bez zadnej lornetki moze spowodowac trwala slepote nieuleczalna?za odpowiedz z gory dziekuje.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry, długotrwałe patrzenie bezpośrednio na Słońce jest szkodliwe dla oczu i może wiązać się z wystąpieniem zaburzeń widzenia w przyszłości.

Witam.
Tak , oczywiście przy patrzeniu na słońce tzw. "nieuzbrojonym okiem " można spowodować nieodwracalne poparzenie termiczne plamki .
Pozdrawiam