Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy takie problemy ze wzrokiem to coś poważnego?

12 - letnia córka, przebywając na podwórku kiedy mocno świeci słońce, a wejdzie do domu, to na chwilę ma ciemny, zielony obraz przed oczami... Czy to normalne? Kiedy słońca nie ma, nic się nie dzieje.
KOBIETA, 43 LAT około miesiąca temu

Męty w oku

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

chwilowe zaburzenia widzenia po długotrwałym przebywaniu na słońcu to dosyć częste zjawisko. Promieniowanie ultrafioletowe wpływa bowiem nie tylko na skórę, ale także na oczy, dlatego niezbędna jest ochrona polegająca na stosowaniu odpowiednich kremów z filtrem oraz noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Na podrażnienia szczególnie narażone są właśnie dzieci, ponieważ ich oczy osiągają stan dojrzałości dopiero w wieku 12-15 lat. Wcześniej ich soczewki są przezroczyste, więc przepuszczają szkodliwe promieniowanie niemal w całości. Może to doprowadzić m.in. do zapalenia spojówek lub schorzeń oczu w przyszłości.

Narząd wzroku wymaga zabezpieczenia zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Warto pamiętać o okularach ochronnych zwłaszcza przed wyjazdem na plażę lub stok narciarski. Woda oraz śnieg odbijają promienie światła i tym samym mogą uszkodzić wzrok. Proszę więc zaopatrzyć córkę w okulary z odpowiednim filtrem. Powinno to zlikwidować problem.

O tym, jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wybierz-dobre-okulary-przeciwsloneczne-chron-oczy-przed-promieniowaniem-uv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy