Rodzaje i szkodliwość okularów przeciwsłonecznych z sieciówek

Dzień dobry, chciałam zapytać o okulary przeciwsłoneczne. Mówi się, że te z sieciówek tylko nam szkodzą, ale czy wszystkie w takich sklepach są złe? W niektórych sklepach odzieżowych widziałam okulary ze znaczkiem CE, choć kosztowały nawet 30-40zł. Jak to z nimi jest i czy naprawdę po okulary przeciwsłoneczne powinno się chodzić tylko do optyka?

Okulary przeciwsłoneczne mają chronić przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Tanie szkła okularowe nie tylko nie zabezpieczają przed promieniowaniem, ale mogą zaszkodzić. W przyciemnionych okularach bez filtrów UV źrenica poszerza się, a do oka dostaje się więcej szkodliwych promieni ultrafioletowych. Z powodu braku lub niedostatecznego zabezpieczenia przed promieniowaniem UV może dojść do pogorszenie widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia siatkówki i utraty widzenia. Może również dojść do zwyrodnienia delikatnych tkanek oka oraz jego powierzchni lub okolicy, w wyniku czego mogą powstać zmiany zwyrodnieniowe np. tłuszczyk, skrzydlik lub zmiany barwnikowe mogące transformować do czerniaka, jak i wcześniejsze niż zazwyczaj zmętnienie soczewki i zaćma przedstarcza. Okulary z filtrem warto kupić w zakładzie optycznym mamy wówczas pewność że chronią one oczy. Jeśli jednak kupimy już okulary z sieciówki mimo oznaczeń można je sprawdzić w salonie optycznym czy naprawdę zawierają filtry UV. Jeżeli okulary nie zawierają powłoki chroniącej, w większości sklepów zwłaszcza internetowych będziemy mogli je zwrócić. Mimo np. niskich filtrów okulary z sieciówek nie chronią przed bardzo ostrym słońcem. Naklejki na okularach z sieciówek mogą być tylko chwytem reklamowym. Powinien być podany producent, stopień zaciemnienia i moc filtra. Najlepiej wybierać okulary z salonów optycznych : szare i brązowe, które są dobre do jazdy samochodem lub czarne pochłaniające ponad 90% promieniowania- do warunków wysokogórskich. Im ciemniejsza soczewka, tym mniejsza przepuszczalność światła. Najlepsze oprawki okularów przeciwsłonecznych przylegają do twarzy i odcinają dostęp promieni światła również z boku. Najczęściej spotykane oznaczenie CE, wskazuje że produkt jest zgodny z europejskimi standardami bezpieczeństwa, ale nie mówi nic o posiadanych filtrach UV, których może nie zawierać. Okulary kupione w sieciówkach mimo naklejek (np. CE, UV) mogą być jedynie zabarwionymi szkłami i stanowić zagrożenie dla oczu. Pozdrawiam Bartłomiej Kałużny