Czy taki filtr przeciwsłoneczny jest bezpieczny?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie filtrów przeciwsłonecznych. Czytałam ostatnio, że filtry przenikające są szkodliwe. Ostatnio zakupiłam krem CeraVe nawilżający krem do twarzy z SPF 25, który jak przeczytałam na składzie zawiera te filtry przenikające. Czy można go stosować, czy filtry te naprawdę są szkodliwe? Proszę o odpowiedź i wyjaśnienie problemu.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie ma obecnie bezsprzecznych dowodów naukowych na szkodliwość filtrów przenikających. Owszem, można je wykryć po użyciu w układzie krwionośnym, ale też organizm ich nie magazynuje i z czasem wydali. Proszę również pamiętać, że trzeba użyć naprawdę sporo kremu, by substancje przenikające osiągnęły znaczący poziom w organizmie.

Badania naukowe potwierdzają jednak, że promienie UV mają działanie kancerogenne, a więc niestosowanie kremów z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną może nieść za sobą poważniejsze zagrożenie niż używanie kosmetyków, nawet z filtrami przenikającymi. Dlatego zachęcamy, by nie rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej, a jeśli skład aktualnie używanego kosmetyku mimo wszystko jest dla Pani powodem do niepokoju, to oczywiście może Pani zmienić na taki, który nie posiada filtrów przenikających.

Tu znajdzie Pani więcej informacji o ochronie przeciwsłonecznej:

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-promieniowania-uv

https://portal.abczdrowie.pl/naukowcy-porownali-dwie-metody-ochrony-przeciwslonecznej-parasol-i-krem-z-filtrem

Proszę również zapoznać się z podobnymi pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-zmienic-krem-na-taki-z-filtrem-mineralnym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.