Czy gorąca kąpiel zaszkodziła ciąży?

Witam. Mam 21 lat i dopiero dowiedziałam się że jestem w ciąży (zrobiłam test). Myślę że to może maksymalnie 3 tydzień. W ostatnim czasie brałam gorące prysznice ( temp powyżej 45°C). Czy w ten sposób zaszkodziłam ciąży? Czy zaszkodziłam dziecku? Czy naraziłam je na deformacje? Gdzieś czytałam o tym że mogłam je narazić na rozszczep kręgosłupa. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Bardzo się martwię.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

raczej jest to mało prawdopodobne, by zaszkodziła Pani ciąży, zwłaszcza na tak wczesnym etapie – mniej więcej przez 10-14 dni od zapłodnienia zarodek jest chroniony, natomiast później faktycznie trzeba zachować większą czujność.

Choć badania wykazały pewien związek pomiędzy przegrzaniem organizmu a istotnymi wadami rozwojowymi (m.in. rozszczepem kręgosłupa), to bardziej prawdopodobnym skutkiem nadmiernie gorących kąpieli jest po prostu poronienie. Zbyt wysoka temperatura, prowadząca do przegrzania organizmu raczej jednak dotyczy sauny czy jacuzzi niż kąpieli. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-sie-opalac-korzystac-z-sauny-i-goracych-kapieli.

Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw, lecz proszę pamiętać o tym, by od teraz szczególnie o siebie dbać. Dotyczy to nie tylko gorących kąpieli, ale także zażywanych leków, diety i trybu życia.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/w-ciazy-odzywiaj-sie-zdrowo-i-rozsadnie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.