Czy termofor zaszkodził ciąży?

Jestem w 6 tygodniu ciąży. W ostatnim czasie z 3 razu przyłożyłam termofor w pokrowcu między nogami i do podbrzusza na kilka minut, dlatego, że zaczęłam mieć objawy zapalenia pęcherza. Przeczytałam, że nie powinno się tego robić w ciąży, dlatego będę się tego wystrzegać. Ale czy mogło to zaszkodzić dziecku i jakie mogą być tego konsekwencje?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie zaleca się używania termoforu ani ciepłych okładów w okresie ciąży – nie powoduje to żadnych chorób ani wad rozwojowych, ale może przyczynić się do poronienia lub przedwczesnego porodu. Ta sama zasada dotyczy sauny czy gorących kąpieli, które również mogą spowodować większe ukrwienie, a w konsekwencji – skurcze macicy czy krwotoki. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta – ginekologa na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-goracego-termoforu-w-6-tygodniu-ciazy.

Jeżeli nie odczuła Pani żadnych konsekwencji – w postaci właśnie krwawienia, to nie ma Pani powodu do obaw, ale proszę pamiętać, by przez resztę ciąży już nie stosować termoforu. Co do infekcji dróg moczowych, to może przydatny okaże się nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-w-ciazy-objawy-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.