Czy mogło to zaszkodzić synowi?

Dzień dobry, Używamy dla naszego pół rocznego dziecka termoforu z pestek wiśni jako okład na bolący brzuszek. Po dzisiejszym okładzie syn ściągnął go z brzuszka i wsadził sobie do buzi po czym zaczął się krzywić, zdziwiona przyłożyłam termofor do ust i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że jest gorzki. Może zbyt mocno podgrzalismy termofor w mikrofalówce i w pestki puściły jakoś sok? Czy mogło to zaszkodzić synowi?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Termofory z wkładem z pestek wiśni uznawane są za bezpieczny przedmiot do użytku dla całej rodziny. Służą między innymi, jak Pani wspomniała, do okładów na kolki, zaparcia czy wzdęcia u niemowlaka. Można go podgrzać lub schłodzić. Jeśli ma być ciepły, to należy włożyć go do mikrofali na maksymalnie 2 minuty, moc: 600 W, można też umieścić go w piekarniku na 20 min w temperaturze 10-20 minut lub po prostu położyć na kaloryferze na dłuższą chwilę (aż się nagrzeje). Temperaturę sprawdzamy na nadgarstku. Warto również dodać, że podgrzewamy jedynie wkład, bez poszewki.

Czytając Pani pytanie, nasuwają się inne: Czy faktycznie przygotowała Pani okład inaczej niż zwykle? Czy wkład został uszkodzony? Nawet jeśli tak, to proszę nie martwić się zbytnio. Pestki wiśni co prawda zawierają niewielką ilość toksycznych substancji, ale by faktycznie zaszkodziły, trzeba je zjeść i to naprawdę sporą ilość, bo nawet kilkaset. Proszę również przypomnieć sobie, czy powierzchnia termoforu miała kontakt z czymś, co mogło jej nadać gorzki posmak?

Jeśli jednak niepokoi to Panią, zachęcamy do kontaktu z pediatrą. Specjalista pomoże rozwiać wątpliwości.

Jednocześnie zachęcamy, by zapoznać się z tekstami, w których znajdzie Pani inne naturalne sposoby na bolący brzuszek:

https://parenting.pl/10-sprawdzonych-sposobow-na-kolke

https://parenting.pl/skuteczne-sposoby-na-kolke

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.