Czy mogło u mnie dojść do zakażenia toksoplazmozą?

Czy jest możliwość zarażenia się toksoplazmoza od parówki 100% mięsa z kurczaka Tarczyńskiego? Przygotowane były w mikrofali na 1min. Po wyciągnięciu wyglądały na rozwalone, rozgotowane. Jestem w ciąży. Wynik toksoplazmoza minusowy. A ja już na tym punkcie dostaje wariacji. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

toksoplazmoza to choroba odzwierzęca wywołana przez pierwotniaka z gatunku Toxoplasma gondii. Do zakażenia toksoplazmozą może dojść drogą pokarmową, a więc na skutek spożycia skażonych produktów. Głównie należy do nich surowe mięso oraz nieumyte warzywa i owoce, na których mogą bytować oocysty, czyli jaja Toxoplasma gondii. Żywicielami ostatecznymi są najczęściej koty, których odchody mogą znajdować się na glebie, dlatego lepiej unikać prac w ogrodzie.

Mięso powinno być poddawane obróbce termicznej. Najlepiej więc byłoby ugotować parówki, a nie tylko je podgrzewać w kuchence mikrofalowej. Mało prawdopodobne jednak, aby doszło do zakażenia, gdyż najbardziej groźne jest czerwone mięso, a więc wieprzowina, baranina czy wołowina, a nie mięso drobiowe.

Wygląd parówki po podgrzaniu jej w mikrofalówce mógł być spowodowany zbyt wysoką temperaturą, a nie ewentualnym zakażeniem.

Pytania o możliwość zarażenia toksoplazmozą znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/toksoplazmoza-po-zjedzeniu-niedosmazonego-kawalka-miesa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-drogi-zakazenia-toksoplazmoza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-majac-toksoplazmoze-ujemna-mozna-jesc-parowki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.