Czy mikrofale są szkodliwe dla ciąży?

Witam Jestem w 13 tygodniu ciąży. Dzisiaj stałam około pół minuty przy włączonej mikrofalówce. Następnie przeczytałam, że może być to szkodliwe dla dziecka. Poproszę o informację czy może To spowodować jakieś wady u dziecka? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podobne pytania pojawiło się już w naszym portalu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przebywanie-w-poblizu-kuchenki-mikrofalowej-w-5-miesiacu-ciazy.

Kuchenka mikrofalowa podczas podgrzewania pożywienia wykorzystuje tzw. mikrofale, będące rodzajem promieniowania elektromagnetycznego. Są one bezpieczne, jeśli użytkownik nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu. Zostają one wewnątrz kuchenki dzięki metalowej komorze urządzenia oraz siatce znajdującej się w drzwiczkach.

Oznacza to, że jeżeli kuchenka mikrofalowa jest w pełni sprawna (drzwiczki są szczelne, a kuchenka nie jest uszkodzona), to nie stanowi ona zagrożenia i może być używana, nawet przez kobiety w ciąży.

Jeśli jednak nie mamy pewności, że sprzęt działa tak jak należy, ograniczmy korzystanie z niego. Ostrożności nigdy za wiele.

Więcej na temat wpływu kuchenki mikrofalowej na zdrowie przeczyta Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czesto-korzystasz-z-kuchenki-mikrofalowej-sprawdz-jaki-ma-ona-wplyw-na-twoje-zdrowie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.