Czy taka ilość monitorów może mieć zły wpływ na moją ciążę?

Witam, Jestem w 5 tygodniu ciąży. Pracuję jako operator monitoringu. Przy swojej pracy oddziałowuje na mnie 15 monitorów w oddaleniu około metra. Pomieszczenie jest małe. Czy taka ilość monitorów może mieć negatywny wpływ na moje dziecko i przyczynić się do zwiększonego ryzyka poronienia lub wad rozwojowych?

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę to skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę – jeśli uzna to za konieczne, może wystawić dla Pani zwolnienie. Od 1 maja 2017 roku doszło do istotnych zmian dotyczących warunków oraz czasu pracy ciężarnych, wykonujących swe obowiązki przed ekranem komputera. Otóż w myśl tych przepisów kobieta w ciąży w ciągu dnia może spędzić łącznie 6 godzin i 40 minut przed monitorem, ale po każdych 50 minutach należy jej się 10-minutowa przerwa, wliczająca się do czasu pracy (czyli w ciągu dnia – 1 godzina i 20 minut). Więcej o prawach kobiet w ciąży w naszej infografice: https://parenting.pl/10-praw-kobiet-w-ciazy. Niestety zdania na temat laptopów, smartfonów i wszelkiego rodzaju monitorów emitujących promieniowanie są podzielone. Warto jednak zachować umiar – zwłaszcza poza godzinami pracy, jeśli ta związana jest z dużą ekspozycją na działanie tego typu urządzeń. Warto wiedzieć, że obecnie nowe sprzęty produkowane są tak, by ograniczyć w nich emisję fal elektromagnetycznych – ekrany plazmowe i LCD cechują się niską emisją wspomnianych fal, również promieniowanie UV jest dużo mniejsze. W przypadku kilku monitorów to ryzyko się jednak zwiększa, ale to ginekolog powinien wziąć na swoje barki ciężar oceny ryzyka zagrożeń wynikających z ekspozycji na fale elektromagnetyczne. A tutaj sugestia naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-pole-elektromagnetyczne-o-wysokiej-czestotliwosci-moglo-zaszkodzic-dziecku. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.