Czy folia aluminiowa zagraża ciąży?

Witam. Jestem w 4 miesiącu ciąży i prawie codziennie piekę coś w piekarniku (nie przekraczam 200st) , ale blachę mam wyłożoną folią aluminium, ze względu na utrzymanie czystosci w piekarniku. Ostatnio przeczytałam, że to jest niewskazane i może zagrażać nawet naszemu życiu, czy mogłam zatruć dziecko spożywając produkty z tego piekarnika?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno obliczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych aluminium, niemniej zdecydowanie nie należy podgrzewać folii, ponieważ szkodliwe aluminium przenika do pożywienia. Jest to oficjalne stanowisko WHO – folię aluminiową można stosować do zabezpieczania żywności, ale nie do pieczenia dań czy produktów zawiniętych w nią. Więcej na ten temat w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/folia-aluminiowa-zagraza-zdrowiu-przestan-po-nia-siegac.

Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw, a negatywne skutki niewłaściwego stosowania folii aluminiowej mogą raczej dotyczyć osób, które w perspektywie wielu lat jadły pożywienie z dużą zawartością aluminium. Niemniej oczywiście zwłaszcza w tym szczególnym okresie powinna Pani unikać używania folii aluminiowej.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-odzywiac-sie-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.