Czy te krwiaki zagrażają ciąży ?

Szanowni Panstwo, mam 37 lat, jestem w 8 tygodniu ciazy (7 2dni), ale lekarz stwierdzil na badaniu USG ze zarodek jest w 6 tygodniu ciazy miewa sie dobrze serduszko bije, podczas badania zobaczyl 3 krwiaki, dostalam duphasten 2X1, magnez z witamina B 2X1, nie bylo mowy o szpitalu w dobie pandemii sie boje tam zgloscic, prowadze bardzo wypoczynkowt tryb od poczatku ciazy leze ( dlatego zdziwil mnie krwiak) nie dzwigam, nie robie nic, poza normalnymi objawami ciazowymi tj. wymioty, zawroty glowy, zmeczenie, podczas snu zwlaszcza nad ranem dopada mnie stres od 2 tygodni, odczuwam silne napiecie podbrzusza, i stres w okolicach serca/ brzucha, odczuwam takie spiecie jajanikow ale dzieje sie to tylko nad ranem gdy spie, bo w ciagu dnia jestem w stanie opanowac ten stres, najbardziej martwi mnie zarodek, boje sie ze przez tego krwiaka poronie. Poza ogolnymi informacjami w interencie oraz rozmowa z lekarzem nie uspokoilam sie, boje sie ze te stany napiecia stresu wywolaly tego krwiaka i byc moze moga byc tez przyczyna tragicznych konsekwencji, jaki procent krwiakow samoistnie sie wchlania? jaki procent ciaz nie konczy sie poronieniem?czy duphaston jest srodkiem zapobiegawczym wchlonieciu sie krwiaka? jakie leki moge przyjmowac zeby szybciej sie wchlonał? dodam ze nie mam zadnych krwawien.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwiak powstaje z uszkodzonego naczynia krwionośnego, które sprawia, że krew dostaje się i zbiera w tkankach ciała. Nie są znane przyczyny powstawania krwiaków macicy w ciąży, choć istnieją hipotezy mówiące o urazach mechanicznych czy chorobach układu krążenia. Zdecydowanie jednak na ich powstawanie nie wpływa stres czy niepokój matki lub normalny, aktywny tryb życia.

Zagrożenie dla płodu zależne jest od rodzaju krwiaka macicy oraz od jego rozmiaru – w przypadku dużych krwiaków, przewyższających swym rozmiarem zarodek czy płód, istnieje ryzyko zaburzenia wymiany płodowo-matczynej. Krwiak może też spowodować oderwanie kosmówki i bezpośrednio spowodować poronienie. O krwiakach może Pani przeczytać w tym materiale: https://parenting.pl/krwiak-w-ciazy.

W Pani przypadku nie sposób oceniać ryzyka, ponieważ nie wspomina Pani ani o położeniu krwiaka, ani o jego rozmiarach. Na tym etapie jednak pozostaje prowadzić oszczędny tryb życia oraz regularnie zgłaszać się na kontrole ginekologiczne, by oceniać rozmiar krwiaka. Duphaston i magnez w dużych dawkach to standardowe działanie profilaktyczne przeciwdziałające przedwczesnym skurczom i poronieniu. Duphaston jest syntetycznym hormonem, który uzupełnia ewentualne niedobory progesteronu mogące być przyczyną nieprawidłowego rozwoju zarodka oraz poronienia. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie.

Być może uspokoją Panią odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-krwiak-w-macicy-zagraza-ciazy oraz tutaj https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwiaki-podkosmowkowe-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.