Dlaczego mam to plamienie w 8 tygodniu ciąży?

Witam. Jestem w 8tc, od poczatku plamie, dostalam duphaston 3x dziennie, po czym plamienie ustalo. W piatek mialam wizyte ubginekologa, ciaza rozwija sie prawidlowo, ale mam krwiak 6mm. W poniedzialek po wizycie znow zaczelam plamic i plamie caly tydzien, mimo ze caly czas leze. Czy plamienie jest objawem oczyszczania sie krwiaka,czy powinnam sie martwic ? Wizyte u ginekologa mam dopiero za tydzien. Jestem po jednym poronieniu dlatego strasznie sie niepokoje..:(

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć aż 15% rozpoznanych ciąż kończy się poronieniem na wczesnym etapie (bez związku ze stanem zdrowia matki), to Pani niepokój jest zrozumiały. Krwawienia czy plamienia często towarzyszą opróżnianiu się krwiaka, natomiast potwierdzić to może tylko badanie USG. Jeżeli obawia się Pani o ciążę, warto skonsultować się z ginekologiem wcześniej. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwiak-w-okolicy-plodu-w-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwiak-w-macicy-ciaza.

Plamienie może także pojawiać się w toku rozwoju ciąży u każdej kobiety i nie świadczyć o niczym niepokojącym. Jeżeli prowadzi Pani oszczędny tryb życia oraz zażywa Duphaston, który stosowany jest pomocniczo do podtrzymania ciąży w przypadku niedoboru progesteronu, to nic więcej nie może Pani zrobić.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.