Co robić przy tych plamieniach we wczesnej ciąży?
3dni temu pojawił się upław koloru brązowego, zero żywej krwi. Myślałam że incydent był jednodniowy. Po wizycie u lekarza stwierdził że dziecko żyje i ma się dobrze(8tc). Jednak od 2 dni pojawiaja się delikatne plamienia podczas podcierania się również w odcieniach brązu. Biorę luteinę dopochwowo 3xdziennie i 1xacard. Dziś zauważyłam suchość pochwy,a wkładanie tabletki sprawiło mi ból, czy to może być spowodowane luteina ?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
lekkie plamienia na początku ciąży są stosunkowo częstą dolegliwością, która nie musi świadczyć o niczym niepokojącym. Jeżeli lekarz wykluczył jakiekolwiek powikłania i patologie na tym etapie ciąży, to nie ma Pani powodu do obaw.
Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-w-ciazy-czy-to-grozne oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lekkie-plamienie-w-pierwszym-trymestrze-ciazy.
Oczywiście w razie gdyby coś budziło Pani wątpliwości bądź dolegliwości się nasilą, proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza – tylko badanie USG jest w stanie wykluczyć ryzyko poronienia.
Co do tabletek dopochwowych, to nadmiar progesteronu może powodować suchość pochwy – w tym wypadku może Pani delikatnie zwilżyć tabletkę wodą przed aplikacją.
Na temat plamień w ciąży więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy-plamienia-niezagrazajace-ciazy-zagrozenia-poronienia.