Co zrobić z tym plamieniem we wczesnej ciąży?

Dzien dobry, Zgłaszam się z pytaniem, ponieważ jestem w 5 tygodniu i 6 dniu ciąży. Podcierajac się papierem zauważyłam brązowe plamienia jakby. Nie są one OBFITE , RACZEJ delikatne i nie częste. Np. Rano są popołudniu i wieczorem już nie ma... Czy to coś poważnego?? Dodam, że podbrzusze mnie nie boli. Ciąża pozamaciczna również jest wykluczona ponieważ było robione usg. Lekarz dopiero za tydzien. Czy to coś poważnego??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno bez badania ocenić, czy plamienie świadczy o nieprawidłowościach, czy też podyktowane jest fizjologią. Delikatne plamienia na początku ciąży są często zupełnie naturalne i nie mają wpływu na dalszy jej rozwój. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lekkie-plamienie-w-pierwszym-trymestrze-ciazy.

Niekiedy jednak konieczne jest suplementowanie progesteronu, bo plamienie może świadczyć o jego niedoborze. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor. To niestety potwierdzić może tylko lekarz. Proszę się z nim skontaktować, jeżeli ma Pani taką możliwość, natomiast dopóki te plamienia są delikatne, to warto pozostać przy obserwacji.

Więcej na temat plamień w ciąży oraz zagrożeń, jakie mogą za sobą nieść, w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.